Wakacyjne przygody ostrowskich harcerzy

W sześciu obozach zorganizowanych w tym roku w Ostrowskim Hufcu ZHP wzięło udział blisko 270 harcerzy i zuchów. Harcerze obozowali w Szklarskiej Porębie, w Imiołkach nad Jeziorem Lednickim, w Borach Tucholskich, nad Zalewem Szałe w Kaliszu oraz w Podgajach na Wale Pomorskim.

 

Trzy harcerskie szczepy wzięły udział w projekcie Harcerska Akcja Letnia – 2023 dofinansowanym ze środków miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

I tak Szczep „Nieprzemakalni” działający przy SP 9 w dniach 20-30 lipca obozował nad jeziorem Lednickim w Imiołkach. Obóz odbywał się pod hasłem „Podróż na krańce świata”, a przygotowany przez kadrę program sprawił, że harcerze codziennie mieli okazję poznawać inne zakątki świata i ciekawostki z nimi związane. 

– Dla nas obóz, to czas zawiązywania przyjaźni, odkrywania siebie, poznawania swoich możliwości i przełamywania barier oraz odkrywania tego, co przez cały rok wydawało nam się niemożliwe – mówi komendantka phm. Julia Langner.

Dopełnieniem pracy nad samym sobą były zorganizowane w trakcie obozu zajęcia profilaktyczne pogłębiające treści płynące z 10. punktu Prawa Harcerskiego. Program obozu nie ograniczał się jednak wyłącznie do zajęć stacjonarnych – jego uczestnicy wzięli udział m.in. w wycieczce do Torunia i w pieszej wędrówce na Ostrów Lednicki.

Prawie w tym samym czasie, bo w dniach 22-30 lipca Szczep „Jedyneczka” działający przy SP 6 obozował w Szklarskiej Porębie. Kapryśną aurę zrekompensował jego uczestnikom ciekawy program przygotowany przez kadrę instruktorską. Harcerze m.in. mieli okazję przejechać się na torze saneczkowym, czy spróbować swoich sił na parku linowym. Niewątpliwym atutem obozu były atrakcyjne górskie szlaki, po których harcerze wędrowali poznając uroki Karkonoszy i Gór Izerskich. Fabuła obozu oparta była na zgłębianiu tajemnic detektywistycznych. Jego uczestnicy rozwiązywali zagadki, łamigłówki, wzięli udział w kongresie detektywistycznym, a dopełnieniem tego były zajęcia profilaktyczne z użyciem narko-gogli i alko-gogli. Każdy z obozowiczów na pamiątkę otrzymał „worek detektywa”. Razem z „Jedyneczką” w Szklarskiej Porębie obozowali harcerze z Wielowsi z 7 WDH i 10 DW.

 

Szczep „Jedenastka” działający przy SP 14 wybrał się na swój wyjazd do miejscowości Czernica znajdującej się w otulinie Borów Tucholskich. Trwający w dniach 31 lipca – 9 sierpnia obóz obfitował w liczne atrakcje, w tym aż trzy wycieczki. W trakcie wyprawy do Gdańska harcerze zwiedzili Basztę Tajemnic, Muzeum Dejavu oraz Stare Miasto. Kilka dni później odbyła się wycieczka do Zamku Krzyżackiego w Malborku. Celem ostatniego wyjazdu był Toruń i tamtejsze Obserwatorium Astronomiczne, Muzeum Piernika oraz Niewidzialny Dom. Program obozu opierał się na poznawaniu tajników kosmosu, a jego uzupełnieniem były zajęcia profilaktyczne.

W projekcie Harcerska Akcja Letnia 2023 wzięło udział 143 uczestników – mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, których udział został dofinansowany ze środków miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Swój obóz w Imiołkach zorganizowali również harcerze z dwóch drużyn: 77 DW i 218 DSH działających przy SP Spółdzielni Oświatowej „Edukator”. Z kolei Szczep „Wigry” (SP 5) udał się do miejscowości Podgaje na Wale Pomorskim. Natomiast nad Zalewem Szałe w Kaliszu obozowali harcerze Szczepu „Szuwary” (SP 7).

Ogółem w obozach letnich wzięło udział 269 harcerzy i zuchów ostrowskiego hufca, a w ich organizację zaangażowanych było 30 instruktorów.

Tak duża liczba obozów letnich i ich uczestników to przede wszystkim efekt pracy naszych instruktorów – podsumowuje hm. Izabela Potasznik, komendantka hufca. – Jako komenda hufca staramy się zapewnić naszej kadrze jak najlepsze warunki do pracy, a to przynosi właśnie takie efekty.

hm. Darek Potasznik

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top