Otwarcie sali kominkowej i harcówki na Zielonej Polanie

Stanica Harcerska „Zielona Polana” zyskała nowy blask dzięki środkom z Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego oraz zaangażowaniu Ostrowskiego Hufca ZHP.

W sobotę 24 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie sali kominkowej na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”. Remont został zrealizowany dzięki środkom pozyskanym przez harcerzy w ramach VII edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego, ale znaczącym wsparciem okazało się również zaangażowanie w prace remontowe Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski.

Ambitne plany modernizacji tyleż nieoczekiwanie co boleśnie zweryfikowała inflacja zmuszając nas do ograniczenia zakresu prac realizowanych w ramach środków z Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki uprzejmości władz samorządowych udało się zwiększyć przyznaną pulę o blisko 10% co pozwoliło zrealizować: wymianę dachu, drzwi i okien, a także kompleksowe docieplenie budynku. Z kolei dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu przyjaciół ostrowskiego harcerstwa, naszych instruktorów, a także samych harcerzy oraz zaangażowaniu środków własnych ostrowskiego hufca mogliśmy wykonać: nową w pełni bezpieczną instalację elektryczną, zrekonstruować drewnianą podłogę sprzed ponad 40 lat, a przede wszystkim przekształcić stary magazyn w wielofunkcyjną harcówkę.” – napisała w rozkazie specjalnym wydanym z okazji uroczystości komendantka hufca hm. Izabela Potasznik.

Efekty współpracy władz samorządowych i władz harcerskich podziwiać mogli uczestnicy sobotniej uroczystości. Klimatyczna sala kominkowa zyskała nie tylko nowy blask ale również nowe funkcjonalności: przeprowadzona termoizolacja budynku pozwoli korzystać z niego od wczesnej wiosny do późnej jesieni, wykonane dodatkowe wyjście ewakuacyjne oraz nowa instalacja elektryczna poprawiła jego bezpieczeństwo, a odrestaurowana podłoga i urządzenie wnętrza dodało sali uroku i wyjątkowości.

Jak mówi zarządzający stanicą hm. Dariusz Potasznik:

– Największym wyzwaniem było przerobienie starego magazynu w nową harcówkę. Zależało nam by pomieszczenie to było wielofunkcyjne stąd pomysł na wykonanie przestronnej antresoli, co wymagało wykonania nowej konstrukcji nośnej. W fatalnym stanie były zarówno ściany jak i podłoga, no i podobnie jak w całym budynku potrzebna była nowa instalacja elektryczna.

Harcerze zwiedzający nową harcówkę już dopytywali kiedy mogą organizować w niej pierwsze zbiórki, co najlepiej świadczy o tym, że był to „strzał w dziesiątkę”.

Uroczystość stała się też okazją do podziękowania osobom zaangażowanym zarówno w sam remont, jak i na co dzień wspierających ostrowskie harcerstwo. Na wniosek komendantki hufca, przewodnicząca Ostrowskiej Rady Przyjaciół Harcerstwa przyznała tytuł honorowego członka RPH:

Ø  Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beacie KLIMEK

Ø  Prezesowi CRK Zieleń i Rekreacja Wojciechowi BIAŁASOWI

Ø  Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jackowi WIŚNIEWSKIEMU

Ø  Leśniczemu leśnictwa Nowy Staw Lechowi SZYMAŃSKIEMU

Ø  Państwu Dorocie i Bogdanowi CIEŚLOM

Natomiast podziękowania za zaangażowanie w modernizację sali kominkowej otrzymali:

Ø  phm. Krzysztof KACZMAREK

Ø  hm. Romuald RZEKIECKI

Ø  pwd. Dawid BOLACH

Ø  phm. Dawid BINEK

Ø  phm. Krzysztof MARCINIAK

Ø  pan Kacper KURCZABA

Ø  pan Rafał NOWAK

Ø  77 DW Alter Ego i 218 DSH reSET

Ø  PHU K-C Kinga Czysta (wykonawca remontu)

 

Specjalne podziękowania komendantka hufca przekazała hm. Dariuszowi Potasznikowi bezpośrednio zaangażowanemu w prace modernizacyjne oraz nadzorującemu ich przebieg.

Stanica Harcerska „Zielona Polana” powstała w roku 1979. Służy harcerzom jako miejsce zbiórek, biwaków i rajdów. Rokrocznie swoje letnie obozy organizują też tutaj harcerze z różnych zakątków Polski, w tym roku w Ostrowie obozować będą harcerze z Poznania, Wrocławia, Kalisza i Legnicy. Praktycznie przez cały rok stanica służy również mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego jako miejsce organizacji ognisk, spotkań integracyjnych, rodzinnych a także imprez rekreacyjnych i sportowych.

Inwestycja realizowana w ramach OBO kosztowała 320 tys. zł, natomiast wartość środków własnych oraz prac dodatkowych wykonanych przez instruktorów harcerskich i darczyńców władze hufca szacują na kwotę 100 tys. zł.

https://www.facebook.com/prezydent.beata.klimek/posts/pfbid0279KDtuP6Ahk4zYxdBSfUvGKm65iDQfGtA2kREVc9DpM55UVVh8FDKx7PcB4kHnhGl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top