58. Złaz Hufca

Blisko 300 uczestników wzięło udział w 57. Złazie Hufca – harcerskim rajdzie rokrocznie kończącym sezon biwakowy.

Ostrowscy harcerze jak co roku zakończyli sezon biwakowy swoją sztandarową imprezą jaką od wielu lat jest Złaz Hufca. W tym roku impreza zgromadziła 285 uczestników, którzy przemierzali 5 rajdowych tras.

W piątek 13 października na swoją trasę wyruszyli harcerze starsi, a jej start wyznaczono w Wielowsi. Po wieczornej grze terenowej uczestnicy nocowali w tamtejszej sali wiejskiej by rano wyruszyć w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego. Po drodze realizowali wyznaczone przez organizatorów trasy zadania, w Parczewie czekał na nich obiad, a stamtąd pomaszerowali na metę złazu zlokalizowaną na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana” gdzie wszystkie patrole dotarły na czas. Komendantką trasy starszoharcerskiej była druhna Karolina Błaszczyk.

Grupa wędrowników, choć wystartowała dopiero w sobotę rano, to do pokonania miała najdłuższą trasę wiodącą przez urokliwe okolice Ostrowa Wielkopolskiego i po przejściu około 35 kilometrów, odszukaniu punktów kontrolnych i realizacji wyznaczonych zadań wędrownicy również zameldowali się na stanicy. Trasę tą przygotował druh Jakub Dolata.

Młodsi harcerze wyruszyli na swoją trasę spod remizy strażackiej w Czekanowie skąd wędrowali do Lewkowa, gdzie wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych, później zaś udali się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Tam czekała na nich gra „Bingo” przygotowana przez organizatorów trasy w oparciu o wystawę „Ostrowskie Harcerstwo w zbiorach muzeum”. Z muzeum udali się na obiad, a następnie ruszyli na metę złazu. Odpowiedzialnym za przygotowanie trasy harcerskiej był druh Jakub Kasprzak.

Z kolei od wizyty w muzeum swoją trasę rozpoczęły zuchy. Zuchy zwiedzały zarówno wystawę harcerską jak i wystawę 3D, gdzie mogły poznać dzieje naszego miasta jak i podziwiać harcerskie eksponaty. Później najmłodszych uczestników złazu czekała gra po mieście, a obiad czekał na nich już na mecie złazu na stanicy. Trasę zuchową przygotował phm. Adrian Sitarz.

Po raz drugi zorganizowana została również trasa instruktorska – samochodowa. Instruktorzy również rozpoczęli swoją trasę od zwiedzania harcerskiej wystawy w muzeum, a na trasie czekała na nich niespodzianka w postaci warsztatów kulinarnych w Pałacu w Lewkowie. Po warsztatach była okazja by zdegustować przygotowane potrawy i udać się na metę złazu. Komendantem trasy instruktorskiej był hm. Jerzy Hnatyk.

Uczestnicy wszystkich tras 57. Złazu Hufca spotkali się na Stanicy Harcerskiej, gdzie odbyło się zakończenie imprezy apelem harcerskim z udziałem komendantki hufca i ogłoszenie wyników. Komendantem tegorocznego Złazu Hufca był hm. Dariusz Potasznik.

Scroll to Top