• 1
  • 2

"Dziennik harcerza i ''Szarotki'' (1939-1944)

Jadwiga Pfeiferówna, Edward Niesobski

 

Ileż to razy zatrzymujemy się i zastanawiamy nad tym czy czegoś nie zapomnieliśmy, czy coś bardzo ważnego nie zatarło się w naszej pamięci. Żyjemy jednak w pośpiechu, szybko więc te chwile zamyśleń mijają.  Moja chwila zamyślenia trwała jednak trochę dłużej. W codziennym pośpiechu znalazłam czas, aby zwolnić i zająć się czymś, co wcale nie jest zaznaczone w moim kalendarzu - aby odciąć się od rzeczywistości sięgnęłam po książkę. Jak długo czytałam, tak długa trwała chwila mojego zamyślenia.

 

Sir Robert Baden-Powell
"Scouting for boys"
 
Zacznę od podstaw - Skauting dla chłopców. Przez wielu mistrzów harców uważana za "harcerską biblię", fundament metody, jedyny w swoim rodzaju podręcznik dla skautmistrzów - dziś dla drużynowych. Podsłyszałem kiedyś, że tę książkę trzeba przeczytać conajmniej dwa razy. Pierwszy raz dzieje się to wtedy, kiedy się jest harcerzem, zdobywa stopnie, przeżywa się największą przygodę w swoim życiu razem ze swoim zastępem. Drugi raz przychodzi kiedy wkraczasz na ścieżkę instruktorską i zostajesz liderem, wodzem - drużynowym, wtedy tak naprawdę tak książka jest dla Ciebie zupełnie inna, odnajdujesz w niej kolejne rzeczy. Myślę, że każdy drużynowy powinien sięgnąć do tej lektury i przede wszystkim z zdrowym rozsądkiem pamiętając kiedy została napisana. 

 

Sir Robert Baden-Powell
Pokłosie "Wędrówki do sukcesu"- Jak wędrownik pokonuje życiowe pułapki.
 
Już sam tytuł wskazuje dla kogo i o czym jest książka. Jest to tak naprawdę zbiór opowiadań, które motywują, pouczają, przypominają, uświadamiają, pomagają. Tym bardziej, że jest to książka napisana przez samego Naczelnego Skauta, ma większą moc. To nie jest człowiek, o którym słyszymy pierwszy raz. Jego historię zna każdy z nas. Dlatego uważam, że słowa napisane w tej książce lepiej docierają do odbiorcy.
Wszystko to napisane jest w lekki sposób, szybko, ale zarazem zrozumiale się czyta. Przypomina o najważniejszych cechach wędrownika...

Partnerzy 

 

R O H i S

 

Kontakt

Komenda Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski
ul. Staszica 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski, Polska
tel. +48 62 736-55-84,

NIP: 778-14-40-251,

Santander Bank Polska S.A.

63 1090 1160 0000 0000 1600 9491

Dane do faktury :
ZHP Chorągiew Wielkopolska - Hufiec Ostrów Wlkp.
ul. św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
NIP 778-144-02-51