• 1
  • 2

We wtorek 15 grudnia przypadała 100 rocznica powołania przez harcerskie władze Hufca Harcerzy ZHP w Ostrowie Wielkopolskim, na którego czele stanął wówczas legendarny ks. harcmistrz Lech Ziemski noszący harcerski przydomek „Siwy Sokół”.

Ostrowscy harcerze do tej rocznicy przygotowywali się przez cały rok realizując zadania w ramach propozycji programowej „100 na 100” – przygotowali m.in. 100 kartek z okazji Dnia Babci i Dziadka, posadzili wiosną 100 roślin, wysłali latem 100 kartek z wakacji, a z okazji Dnia Matki powiedzieli mamom na całym świecie „kocham cię” w 100 językach świata.

Zwieńczeniem tych działań była uroczysta „Gala 100-lecia”, która odbyła się w Centrum Aktywności Lokalnej. Ze względu na okoliczności gala odbyła się w kameralnym gronie, jednak cała społeczność harcerska miała okazję w niej uczestniczyć poprzez transmisję online. W trakcie gali zaprezentowano najnowszą książkę autorstwa hm. Zbysława Jeżewskiego „Ostrowskie Harcerstwo – 1911-1920” to pierwsza część opracowywanej przez przewodniczącego hufcowej Komisji Historycznej historii ostrowskiego harcerstwa. Książkę wydano dzięki wsparciu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa, a kolejna jej część przygotowywana jest już to druku. Kolejną niespodzianką z okazji jubileuszu był film przygotowany wysiłkiem instruktorów hufca „Kamienie milowe ostrowskiego harcerstwa” prezentujący najważniejsze wydarzenia z dziejów harcerstwa w Ostrowie.

Doniosłym wydarzeniem uroczystości 100-lecia było nadani imienia „Siwego Sokoła” i wręczenie sztandaru Szczepowi Drużyn ZHP „Jedyneczka” obchodzącego w tym roku 15-lecie działalności. Szczepowi wyrosłemu z najstarszej drużyny w Ostrowie Wielkopolskim – 1 DH im. Tadeusza Kościuszki, która obecnie działa jako jedna z pięciu jednostek szczepu.

Kolejnym akordem była niespodzianka dla drużyn. Wszystkie jednostki biorące udział we wspomnianym projekcie „100 na 100” otrzymały wyjątkowy plakat swojej drużyny oraz tytuł „Drużyna Roku Stulecia”, natomiast wszyscy harcerze – pamiątkową plakietkę stulecia stylizowaną na plakietkę hufca noszoną przez ostrowskich harcerzy od ponad 40 lat.

Jubileusz był okazją do podziękowań i wyróżnień. Na wniosek komendy hufca Naczelniczka ZHP uhonorowała Honorową Złotą Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa prezydent Beatę Klimek, starostę Pawła Rajskiego oraz Krzysztofa Kaczmarka – właściciela firmy „Bakra”. Jak podkreśliła komendantka hufca hm. Izabela Potasznik – to od lat wypróbowani przyjaciele ostrowskich harcerzy.

Przewodniczący ZHP z okazji 100-lecia hufca uhonorował Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” harcmistrza Romualda Rzekieckiego, natomiast Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” otrzymali: phm. Anna Kaźmierczak, phm. Dawid Binek oraz phm. Tadeusz Jagielski.

Komendant Chorągwi Wielkopolskiej nadał Honorowe Odznaki Harcerska Służba Wielkopolsce czterem instruktorom ostrowskiego hufca. Wyróżnienia te otrzymali: hm. Aleksandra Biegańska, pwd. Wiktoria Misiak, pwd. Arkadiusz Ambroży i pwd. Konrad Grzelak.

Z okazji 100-lecia władze ostrowskiego hufca ustanowiły nowe odznaczenie: Harcerska Służba Ziemi Ostrowskiej. Jak wyjaśniła komendantka hufca – odznaka ta jest dwustopniowa. Odznaka zwykła dedykowana jest szefom podstawowych jednostek harcerskich, drużynowym i młodym instruktorom, natomiast odznaka honorowa wręczana będzie najbardziej zasłużonym instruktorom hufca.

Honorową odznakę z numerem 1 otrzymał hm. Zbysław Jeżewski. Oprócz niego odznaki honorowe otrzymali: hm. Maria Dybała, hm. Arkadiusz Szymanek, hm. Józefa Szlachta oraz hm. Ewa Dybała. Odznaki zwykłe wręczono szefowej Zespołu Promocji i Informacji pwd. Julii Langner, szefowej Międzyhufcowego Zespołu Kadry Kształcącej phm. Paulinie Wasielewskiej, namiestnicze zuchowej phm. Małgorzacie Hnatyk oraz szefowi Harcerskiego Klubu Krwiodawstwa hm. Pawłowi Staszakowi.

Nie zabrakło przy takiej okazji życzeń i prezentów – Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad oraz Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł przesłali życzenia w formie nagrania video. Życzenia osobiście złożył komendant Chorągwi Wielkopolskiej hm. Tomasz Kujaczyński. Na uroczystość przybył z upominkami i życzeniami starosta Paweł Rajski. Józef Kozan były komendant Chorągwi Kaliskiej przekazał komendantce hufca historyczny krzyż harcerski zdobiący przez wiele lat harcówkę w Studium Nauczycielskim, natomiast wypróbowani przyjaciele harcerzy – państwo Sylwia i Witold Waliszewscy przekazali harcerzom oryginalny prezent w postaci wyhaftowanego krzyża harcerskiego, godła i biało-czerwonej flagi.

 

 

 

 

Partnerzy 

 

R O H i S

 

Kontakt

Komenda Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski
ul. Staszica 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski, Polska
tel. +48 62 736-55-84,

NIP: 778-14-40-251,

Santander Bank Polska S.A.

63 1090 1160 0000 0000 1600 9491

Dane do faktury :
ZHP Chorągiew Wielkopolska - Hufiec Ostrów Wlkp.
ul. św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
NIP 778-144-02-51