• 1
  • 2

Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju ma już 30 lat, a zainicjowali ją skauci austriaccy. Od 1986 roku wybrany austriacki skaut lub skautka odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines, po czym w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień przekazywany jest przedstawicielom organizacji skautowych z kolejnych krajów europejskich, a ci przekazują je swoim sąsiadom. Związek Harcerstwa Polskiego przyłączył się do akcji w roku 1991 i od tego czasu nasi harcerze odbierają Światło od skautów słowackich, a następnie przekazują je dalej, na wschód  - do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód – do Niemiec i na północ – do Danii.

W Polsce, przedstawiciele poszczególnych województw odbierają światło podczas uroczystości organizowanych w Zakopanem i w Częstochowie.

Do Ostrowa BŚP trafiło w tym roku już 11 grudnia przywieziona przez komendanta hufca hm Jerzego Hnatyka. Ostrowskie uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju miały miejsce w sobotę 17 grudnia. Najpierw na Rynku przekazano Światło władzom samorządowym reprezentowanym przez wiceprezydent miasta Ewę Matecką. Druhna Marta Moszczyńska wespół z zespołem zaprezentowała przy tej okazji kilka okolicznościowych piosenek, a wielką frajdą dla wszystkich zgromadzonych był happening zorganizowany przy użyciu zimnych ogni odpalanych od Betlejemskiego Światła.

Druga część ceremonii miała miejsce w konkatedrze, gdzie Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego symbolicznie przekazano władzom kościelnym, a następnie przedstawiciele poszczególnych drużyn odebrali Światło by zanieść je do ostrowskich parafii skąd wierni będą mogli zabrać je do swych domów.

Tegorocznej akcji BŚP towarzyszyło hasło „Odważnie twórzmy pokój”, nawiązujące do Ewangelii św. Mateusza: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Jak czytamy na stronie poświęconej tegorocznej akcji: „Świat spowity jest konfliktami i wojnami. My, ludzie bardzo potrzebujemy pokoju wokół siebie, a przede wszystkim w sobie. Zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa światło jest symbolem pokoju, który jest darem”.

 

Partnerzy 

 

World Scout Jamboree

Kontakt

Komenda Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski
ul. Staszica 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski, Polska
tel. +48 62 736-55-84,

NIP: 778-14-40-251,

Santander Bank Polska S.A.

63 1090 1160 0000 0000 1600 9491

Dane do faktury :
ZHP Chorągiew Wielkopolska - Hufiec Ostrów Wlkp.
ul. św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
NIP 778-144-02-51